100. rocznica śmierci księżniczki Heleny

Dokładnie 100 lat temu zmarła brytyjska księżniczka Helena, trzecia córka i piąte z dziewięciorga dzieci królowej Wiktorii i księcia Alberta. Jednocześnie też była księżniczką Saksonii-Koburga i Gothy. Urodziła się 25 maja 1846. Dzieciństwo spędziła pomiędzy kilkoma królewskimi rezydencjami. Wolała się bawić z braćmi niż z siostrami. Wykazywała zainteresowanie techniką i miała czasem smar na rękach. Spośród rodzeństwa najbliższe relacje miała z siostrą Ludwiką i bratem Alfredem. W grudniu 1861 straciła ojca, miała wówczas piętnaście lat.

W 1865 królowa Wiktoria postanowiła, że Helena mogłaby wyjść za mąż. Zaprosiła więc do Wielkiej Brytanii starszego od swej córki o piętnaście lat szlezwicko-holsztyńskiego księcia Krystiana, którego księżniczka znała już wcześniej. Pomimo różnicy wieku Helena i Krystian zakochali się w sobie i byli gotowi się pobrać. Ślub pary odbył się 5 lipca 1866 w Windsorze.

Księżniczka Helena i książę Krystian byli szczęśliwym małżeństwem i mieli szóstkę dzieci, Krystiana Wiktora, Alberta, Helenę Wiktorię, Marię Luizę, zmarłego w wieku ośmiu dni Haralda i syna, który urodził się martwy. Księżniczka była dobrą matką, zajmowała się też działalnością charytatywną, angażowała się na rzecz praw kobiet i śpiewała w chórze The Bach Choir w Windsorze. Od początku starała się wychować swe córki na osoby dostrzegające cierpienie innych. Często towarzyszyły jej podczas wyjść w szpitalach i do końca życia pozostały wierne postawie, której ich nauczyła. W 1900 jej podczas pobytu na drugiej wojnie burskiej jej pierworodny syn zmarł na malarię. W 1916 wraz z mężem świętowała 50 rocznicę ślubu. Owdowiała jesienią 1917.

W ostatnich latach życia Helena przeszła dwa zawały serca, zmarła na trzeci 9 czerwca 1923.

Komentarze

Obserwatorzy