Skąd się wziął Oktoberfest?

Oktoberfest to jeden ze znaków rozpoznawczych Bawarii. Festyn ten odbywa się od 1810 i potocznie nazywany jest świętem piwa. Jego początki nierozerwalnie wiążą się z tamtejszą rodziną królewską Wittelsbachami. A zaczęło się od ślubu następcy tronu, księcia Ludwikg z księżniczką sasko-hildburghauseńską Teresą.

Ludwig z mamą i siostrą
Zanim odpowiemy na pytanie, skąd się wziął Oktoberfest, poznajmy bohaterów dzisiejszego posta. Ludwig urodził się 25 sierpnia 1786 jako najstarsze dziecko bawarskiej pary książęcej Maksymiliana Józefa i Augusty Wilhelminy. Był chrześniakiem króla Francji Ludwika XVI. Miał trzy siostry i dwóch braci. Jako dziewięciolatek stracił matkę. Potem jego ojciec ożenił się ponownie z badeńską księżniczką Karoliną Fryderyką, z którą miał jeszcze ośmioro dzieci. W 1805 utworzono królestwo Bawarii, a ojciec i macocha Ludwiga zostali parą królewską. W 1809 dowodził w bitwie pod Abensbergiem. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął poszukiwania kandydatki na żonę.

Teresa
Księżniczka Teresa urodziła się 8 lipca 1792. Była szóstym z dwanaściorga dzieci sasko-hildburghauseńskiej pary książęcej Fryderyka i Charlotty. Swe wczesne lata spędziła w kulturalnym i liberalnym domu, który pomimo trudności małżeństwa rodziców charakteryzowało kochające życie rodzinne z bliskim rodzeństwem. Rodzina nie należała do najbogatszych. W 1809 znalazła się na liście kandydatek na żonę Napoleona. W grudniu do książęcej rezydencji w Hildburghausen zawitał bawarski następca tronu.
Wybierając między księżniczkami Teresą i jej siostrą Luizą, zdecydował się na Teresę, chociaż ponoć to Luiza była tą ładniejszą. W styczniu 1810 król Bawarii zaakceptował decyzję syna. Zaręczyny miały miejsce 12 lutego.

Ślub Ludwiga i Teresy odbył się wieczorem 12 października 1810 w Monachium. Następnego dnia mieszkańcy miasta zostali zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystościach odbywających się na polach przed bramami miasta z okazji
Suknia ślubna Teresy
królewskiego wydarzenia (obecnie to miejsce nazywa się Theresienwiese). 18 października zorganizowano wyścigi konne.
Jako, iż impreza cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, dwór królewski zadecydował o powtórzeniu wyścigów rok później o tej samej porze. I tak zrodziła się tradycja Oktoberfestu. Początkowo impreza miał charakter przede wszystkim sportowy. Aby wykorzystać ciepłe dni, w 1872 festyn przeniesiono na koniec września. Z biegiem lat dochodziły kolejne atrakcje. Największą z nich było wprowadzone przez władze miasta w 1880 zezwolenie na sprzedaż piwa.

Ze względu na pandemię w tym roku Oktoberfest się nie odbywa. W trakcie trwania festynu spożywane jest około 5 milionów litrów piwa.
 
Zatem... O’zapft is!🍻



 


 

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy post :) Festyn bardzo znany, a jednak o jego początkach niewiele się mówi, więc dobrze, że powstał taki artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa historia, nie wiedziałam, że historia festynu wiąże się z rodziną królewską

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy