Sprzedaż lasu w Turyngii + fotowoltaika na zamku Greinburg

insuedtueringe.de
Dziś post przyrodniczo-ekologiczny 🌳🌲

1 sierpnia dowiedzieliśmy się, że książę Michael z Saksonii-Weimaru-Eisenach sprzedaje las. A tak dokładniej, to las Zillbach w pobliżu Schwallungen w powiecie Schmalkalden-Meiningen, o powierzchni od 2400 do 2500 hektarów. Nabywcą jest Poczta Szwajcarska, a umowy zostały już podpisane. Na ten tydzień planowano spotkanie rządu z księciem.

thueringen-allgemeine.de
Według Thüringens Forstministerium książę Michael kupił przedmiotową działkę leśną już w 1996 roku od ówczesnego właściciela, państwowej spółki Bodenverwertungs- und -verwaltungs GmbH. Kawałek lasu nie jest związany z milionowym odszkodowaniem, które Wolne Państwo wypłaciło później rodzinie Saxe-Weimar-Eisenach jako rekompensatę za dobra kultury. Turyngia częściowo sfinansowała koszty ze sprzedaży gruntów leśnych.

stadtlandzeitung.com

Na dachu zamku Greinburg w Austrii, należącym do rodu Sachsen-Coburg-Gotha zamontowano niedawno panele fotowoltaiczne. System ma zostać uruchomiony jeszcze w sierpniu, dzięki czemu najstarszy zamek mieszkalny w Austrii stanie się jednym z pierwszych całkowicie samowystarczalnych pod względem energii elektrycznej. Jak powiedział książę Hubertus.
Zrównoważony rozwój jest dla nas kluczową kwestią. Jednak optymalizacja zabytkowego zamku pod względem technologii energetycznej jest bardzo dużym wyzwaniem.
ulrich-goepfert.de
Istnieją tu wąskie granice, zwłaszcza ze względu na ochronę zabytków. Na przykład system fotowoltaiczny na dachu głównego budynku byłby nie do pomyślenia, ponieważ zakłócałby widok zamku z Dunaju. Książę dodał:
Na szczęście udało nam się teraz wykorzystać dach naszego budynku gospodarczego od strony dziedzińca w taki sposób, że historyczny widok został zachowany. Zainstalowaliśmy tutaj 168 modułów fotowoltaicznych na 312 metrach kwadratowych, które generują 64 kWp - to mniej więcej tyle, ile potrzebuje dwanaście gospodarstw domowych.

Obliczając w ciągu roku, zamek Greinburg będzie w przyszłości produkował całą własną energię elektryczną - kolejny ważny element optymalizacji bilansu energetycznego. W ostatnich rodzina Sachsen-Coburg-Gotha wielokrotnie inwestowała w projekty zrównoważonego rozwoju. Przykładowo od 2018 zamek jest w stu procentach ogrzewany biomasą, a oświetlenie zostało w miarę możliwości zamienione na diody LED.

Hubertus powiedział też

W związku z tym otrzymujemy również wiele pozytywnych opinii od mieszkańców Grein i naszych gości na zamku Greinburg, którzy pytają, w jaki sposób można dostosować tak historyczny budynek do przyszłości.
 ⚜️⚜️⚜️

Na przestrzeni zamek Greinburg zmieniał właścicieli. Należał między innymi do rodu Meggau. Z tego rodu wywodziła się Estera Barbara, żona śląskiego arystokraty Georga III von Oppersdorffa.


Komentarze

Obserwatorzy