Kim była królowa Luiza
Luiza była księżniczką Meklemburgii-Strelitz. Jej pełne imię brzmiało Luiza Augusta Wilhelmina Amalia. Była szósta z dziesięciorga rodzeństwa, urodziła się jako córka księcia Karola i księżnej Fryderyki, jej ciocią i wujkiem od strony ojca była brytyjska para królewska, Zofia Charlotta i Jerzy III. Pięcioro z rodzeństwa księżniczki zmarło wcześnie, oprócz niej dorosłości dożyły trzy siostry i jeden brat.
W 1805 rozpoczęły się wojny napoleońskie, podczas których Luiza wykazała się patriotyzmem i odwagą, nie bała się spotkać i negocjować z Napoleonem. Doradzała mężowi. Rozdawała ludziom żywność i lekarstwa. Przez cały okres trwania małżeństwa starała się udzielać charytatywnie.
W lipcu 1810 Luiza wybrała się do Hanoweru w odwiedziny do ojca. Tam zachorowała na zapalenie płuc i zmarła 19 lipca w wieku zaledwie 34 lat. Sekcja zwłok wykazała, że jedno płuco Luizy nie funkcjonowało, a na sercu miała guza. Osierociła siedmioro dzieci w wieku od czternastu lat do dziewięciu miesięcy. Mieszkańcy państwa byli zasmuceni jej nagłym odejściem. Na kolejną królową Prusy czekały aż do 1840.
Królowa Luiza, choć była tylko człowiekiem i jak każdy z nas popełniała błędy, uważana była nie tylko za wzór dobroczynności, lecz także za bohaterkę narodową Prus i urosła do rangi mitu. Powszechnie ją szanowano (ponoć zabór pruski nie był wyjątkiem). Otoczono ją czcią i niemalże ubóstwiono. Nazywano ją Matką Królów, a czasem Pruską Madonną. Wdowiec po niej ustanowił Order Luizy (Luisenorder). Sprzedawano liczne wizerunki królowej, za życia była bowiem ładną kobietą. Pojawiała się też na porcelanie. Upamiętniano ją w nazwach jednostek pływających, instytucji, placów i ulic, a czasem protestanckich kościołów, w Zaborzu koło Zabrza istniała kopalnia Königin Luise, a firma Sobtzik z Raciborza produkowała czekoladę nazwaną jej imieniem (królowa była narysowana na kartach z tejże czekolady). Została przedstawiona w powieściach i filmach, pojawiała się też na pocztówkach. Do dziś jedną z najważniejszych kobiet w historii Niemiec jest właśnie Luiza.
Ciekawa postać, chętnie dowiem się o niej czegoś więcej :)
OdpowiedzUsuńLuiza jest bardzo ważną postacią, więc z pewnością będzie o niej sporo. Dwa dni temu znalazłam drugą część jej biografii, wydanej w 1874 (pierwszej części niestety nie udało się znaleźć). Nie ukrywam, że jest jedną z moich ulubionych księżniczek i królowych :)
UsuńOch, wow, taka biografia to prawdziwa perełka! Mam nadzieję, że będzie skarbnicą wiedzy i anegdotek o królowej :)
Usuń