''Wszystkie moje ubrania są rosyjskie, angielskie, tureckie" — artykuł z Süddeutsche Zeitung

Cesarz Wilhelm II wślizgnął się we wszystkie mundury — z wyjątkiem francuskich. SZ.de dokumentuje dziwaczną skłonność ostatniego cesarza niemieckiego.
 
100 lat temu wśród monarchów zwyczajem było noszenie munduru gościa lub osoby, która ma być odwiedzana na zebraniach. Ale wraz z Wilhelmem II (1859-1941) tendencja do odzieży wojskowej przerodziła się w tik. Nagrania z SZ Photo dokumentują dziwactwo ostatniego cesarza niemieckiego.
 
Na zdjęciu: Wilhelm II ze swoim kuzynem, rosyjskim carem Mikołajem II w 1913 roku. Nicky, jak go Wilhelm nazywał, nosi niemiecki mundur.

Wilhelm w młodym wieku przebierał się w dziwne ubrania. Miało to również korzenie rodzinne: poprzez matkę, córkę angielskiej królowej Wiktorii, zetknął się z kiltem, tradycyjnym ubiorem Szkotów. Zdjęcie zostało zrobione w 1883 roku. 

Następca tronu Wilhelm pozuje w rosyjskim mundurze w 1885 roku. W tym czasie panował jeszcze jego dziadek Wilhelm I.

Wilhelm w mundurze admirała w 1889 roku. Rok wcześniej został cesarzem Niemiec i królem Prus, ponieważ jego ojciec, cesarz Fryderyk III. zmarł po zaledwie 99 dniach na tronie.

1891. Wilhelm II brodaty jak jego ojciec, w mundurze husarskim.   

Kaiser w mundurze pułku kirasjerów Gardes du Corps. Hełm orła był świetną osłoną przed wiatrem.

Jego Wysokość w 1894 roku w angielskim mundurze.

Monarcha w 1896 roku w szacie kirasjerów gwardii, w tym płaszczu i typowym kolczastym hełmie.

Wilhelm II w angielskim mundurze marynarki wojennej. Jego miłosno-nienawistny związek z Wielką Brytanią był również widoczny w innym obszarze. Na jego prośbę niemiecka marynarka wojenna została gruntownie zmodernizowana - początek morskiego wyścigu zbrojeń.

Wilhelm ze swoją świtą przed ceremonialnym namiotem w Palestynie w 1898 roku. Zwróć uwagę na nakrycie głowy, które jest mieszanką kolczastego hełmu i korkowego hełmu.

 
 
 
Wilhelm w rosyjskim mundurze marynarki wojennej.
   
Cesarz i król w angielskim mundurze. Wyglądało na to, że Wilhelm przymierzył wszystkie dostępne mundury - z wyjątkiem francuskich. W końcu władca Hohenzollernów widział we Francji dziedzicznego wroga Prus.

Wilhelm II w rosyjskim mundurze wojskowym przed przybyciem cara Mikołaja II na dworzec kolejowy w Poczdamie.

 
Głowa Państwa w szacie Wielkich Mistrzów Joannitów.

Ze sztuczną brodą i peruką: Wilhelm 1906 w szwedzkim mundurze z przeszłości.

Wilhelm pozuje w mundurze admirała w 1907 roku. Zwróćcie uwagę na teleskop.  

Cesarz niemiecki na koniu w mundurze austriackim z cesarzem austriackim Franciszkiem Józefem I podczas manewru w 1909 roku.

Wilhelm II w mundurze kirasjera.
Cesarz
w 1912 roku w mundurze strzelca.   

Wilhelm II w rosyjskim mundurze, rzekomo w 1913 roku. Rok później jego głośna polityka pokojowych protestów i imperialistycznego bredzenia przyczyniła się do wybuchu I wojny światowej. Niemcy i Rosjanie stali się wrogami.
Cesarz
Wilhelm II w mundurze austriackim w ostatnim roku pokoju, 1913. 

Podczas I wojny światowej (1914-1918) cesarz nosił przeważnie szare kamienne lub polowe mundury armii niemieckiej. Na tym zdjęciu smakuje grochówkę na froncie wschodnim w Galicji w 1915 roku. 

Wilhelm II w 1917 roku w mundurze tureckim.

Jesienią 1918 wojna została przegrana dla Niemiec, Wilhelm II abdykował i udał się na wygnanie do Holandii. Tam mieszkał w Huis Doorn - i według zachowanych zdjęć rzadziej nosił mundur.  

Zamiast tego były monarcha kłócił się ze swoim losem aż do śmierci w 1941 r., awanturował się z rzeczywistymi i rzekomymi przeciwnikami i znalazł nową modę: rąbał i piłował drewno, jak na tym zdjęciu, które zostało zrobione podczas rodzinnej uroczystości latem 1930.

 
 


  

Komentarze

  1. Mam pytanie: jak "dziwaczny TIK ostatniego cesarza" ma się do treści artykułu, w którym jest o mundurach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za zwrócenie uwagi :) Rzeczywiście, coś się tu nie zgadza. Może tam powinno być słowo ''dziwactwo''? Albo ''skłonność''.

      Usuń
  2. Ciekawy artykuł. Na tym zdjęciu w szwedzkim mundurze w życiu bym go nie poznała

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy