Największe tajemnice Bajkowego Króla — artykuł z gala.de

Nie tylko Bawarczycy go dziś wspominają: Dokładnie 130 lat temu w wieku zaledwie 40 lat zmarł bajkowy król Ludwig II. To wystarczający powód, by jeszcze raz przyjrzeć się życiu monarchy.

Jeśli król Ludwig (1845-1886) kochał cokolwiek, to była to muzyka i postęp techniczny. Nikt nie wiedział, co kryje się za murami zamku Neuschwanstein, dopóki bramy nie zostały otwarte dla ludzi po jego śmierci. Z okazji przypadającej dziś, 13 czerwca, 130. rocznicy jego śmierci, ujawniamy kilka ekscytujących faktów z jego życia.

Ludwig czy Otto?

Gdyby dziadek Ludwiga, były król Ludwig I Bawarski (1786-1868), nie interweniował, jego wnuk Ludwig II zostałby Ottonem. Według folklorysty Tilla, życzenie jego dziadka zostało uszanowane podczas chrztu. Zamiast tego jego młodszy o trzy lata brat został ochrzczony Otto.

Fascynacja Richardem Wagnerem

Richard Wagner (1813-1883) był tak uwielbiany przez króla Ludwig, że ten pomógł zadłużonemu muzykowi wyjść z nędzy: spłacił wszystkie jego długi, aby umożliwić mu komponowanie bez zmartwień. Bawarski monarcha sprowadził Wagnera do Monachium, gdzie wystawił Pierścień Nibelungów. Nawet w zamku Neuschwanstein wszystko przypominało wielkie dzieła operowe Richarda Wagnera. Ludwig chciał nawet zbudować halę festiwalową dla muzyka w stolicy Bawarii. Jednak ministrowie sprzeciwili się temu, więc została ona zbudowana w Bayreuth.

Ludwig - nocny człowiek

Ponieważ Ludwik nie miał możliwości rządzenia w sposób absolutystyczny, jak jego wielki wzór z Francji, Ludwik XIV (1638-1715), ale musiał mieć wszystko zatwierdzone przez swoich ministrów, coraz bardziej wycofywał się do swojego zamku Neuschwanstein. Tam zamienił noc w dzień, ponieważ w nocy miał spokój. O ósmej rano, kiedy ludzie pracowali, kładł się spać. Dlatego jego kucharze mieli naprzemienne nocne zmiany, ponieważ monarcha jadł śniadanie wieczorem, a obiad w nocy. Poza tym Schwangau najlepiej nadawało się do nocnych przejażdżek. Jego tajemnicze życie przyniosło mu przydomek bajkowego króla.

Wyjątkowy i ultranowoczesny: Zamek Neuschwastein

Nikt nigdy nie podejrzewał, co kryje się za średniowieczną fasadą zamku: najnowocześniejsze udogodnienia! Od toalet z automatycznym spłukiwaniem, przez bieżącą wodę na wszystkich piętrach, po centralne ogrzewanie - Ludwig uwielbiał wszelkie wygody. Miał połączenia telefoniczne na czwartym piętrze i elektryczny system połączeń, za pomocą którego mógł komunikować się ze swoimi sługami.

Ale Ludwig ułatwił również personelowi pracę w pałacu: mieli ciepłą i zimną wodę w kuchni, a nawet windy, aby nie musieli biegać po schodach. Ale każdy, kto znał Ludwiga, wiedział, że zrobił to dla siebie: w ten sposób nie musiał wpuszczać żadnego ze swoich pracowników do swoich pokoi. 

Nawiasem mówiąc, zamek Neuschwanstein był wzorem dla słynnego zamku Walta Disneya. Ludwig zbudował w sumie trzy zamki. Oprócz Neuschwanstein pozostawił nam pałac Linderhof i pałac Herrenchiemsee. W planach był jeszcze czwarty, dla którego istniały już plany budowy: miał on nosić nazwę zamku Falkenstein.

Jego śmierci nigdy nie wyjaśniono

Istnieje wiele teorii dotyczących śmierci Kiniego. Nikt nie wie dokładnie, jak naprawdę umarł. Kilka dni przed śmiercią, 13 czerwca 1886, rząd ubezwłasnowolnił go. Według raportu psychologów, którzy nigdy tak naprawdę nie badali monarchy, był on zaburzony psychicznie.

Ludwig został zabrany do Bergu nad dzisiejszym jeziorem Starnberg, gdzie był leczony i obserwowany przez swojego lekarza Bernharda von Guddena.W dniu swojej śmierci Ludwig wyruszył na spacer, a za nim podążył jego lekarz. To, co wydarzyło się później, na zawsze pozostanie tajemnicą.


Komentarze

Obserwatorzy