Córki króla Maksymiliana Józefa i Augusty Hessen-Darmstadt

Zanim Maksymilian Józef został królem Bawarii, był żonaty w pierwszym małżeństwie z księżniczką Augustą z Hesji-Darmstadt. Wśród ich pięcioro dzieci były trzy córki. 

Księżniczka Augusta

Augusta w Cameo Tiara 
Najstarsza księżniczka nazywała się Augusta Amalia Ludwika Georgia. Urodziła się 21 czerwca 1788 w Strasburgu. W momencie śmierci mamy miała sześć lat. Wyrosła na ładną dziewczynę i była popularna w ojczyźnie. Początkowo chciała wyjść za mąż za brata macochy, o dwa lata starszego badeńskiego księcia Karola. Tymczasem Napoleon wpadł na pomysł ożenienia z nią swego pasierba Eugeniusza. Księżniczka nie była zadowolona z tego faktu, podobnież jej ojciec i macocha. Musieli jednak wyrazić zgodę na ślub, którego datę wyznaczono na 14 stycznia 1806. Kilka dni przed ślubem Eugeniusz przyjechał do narzeczonej i od razu się w sobie zakochali. Wkrótce po ślubie zamieszkali we włoskim Mediolanie, byli wicekrólem i wicekrólową Włoch. Małżeństwo było szczęśliwe. W kwietniu 1814 po klęsce Napoleona i wobec narastających nastrojów antyfrancuskich Eugeniusz zrezygnował ze stanowiska. W maju para wraz z piątką dzieci Józefiną, Eugenią, Augustem, Amelią i nowonarodzoną Teodelindą wrócili na stałe do Bawarii. Tam Augusta i Eugeniusz zostali rodzicami jeszcze dwa razy - najpierw urodziła się Karolina, a potem Maksymilian. Niestety Karolina zmarła w wieku zaledwie dziesięciu dni.
Księżniczka Augusta brała udział w działalności charytatywnej. Gdy w 1824 zmarł jej mąż, przeszła załamanie. Do końca życia zalewała się łzami na każdą wzmiankę o nim. Zmarła 13 maja 1851 w Monachium.
Księżniczka Amalia
Druga księżniczka urodziła się 9 października 1790 i nazywała się Amalia Maria Augusta. Jej życie trwało krótko, albowiem 24 stycznia 1794 zmarła na ospę.
Księżniczka Karolina
Karolina jako cesarzowa
Ostatnią z księżniczek była Karolina, trojga imion Karolina Augusta Charlotta. Przyszła na świat 8 lutego 1792 w Monachium. W wieku dwóch lat przeszła ospę, czego efektem były ślady na twarzy. W momencie śmierci mamy miała cztery latka. Gdy po rozwodzie z Józefiną Napoleon poszukiwał żony, zastanawiał się nad ożenkiem z Karoliną. Był przekonany, że dziewczyna będzie równie ładna jak jej starsza siostra. Jednakże kiedy ją spotkał, rozczarował się i zaniechał planu poślubienia Karoliny. Księżniczka podjęła więc decyzję, że jej mężem zostanie wirtemberski następca tronu, Wilhelm. W dniu ślubu, który odbył się 8 czerwca 1808 pan młody był zimny i miał lodowaty wyraz twarzy. Gdy nowożeńcy wyjeżdżali do Stuttgartu, odmówił siedzenia w powozie żony. W pałacu królewskim w stolicy Wirtembergii, Karolina została zakwaterowana jak najdalej od apartamentów męża, aby rzadko ją widywał. Jeśli już się widywali, to tylko przy stole, rozmawiając ze sobą tylko wtedy, gdy było to konieczne. Książę nie okazywał żonie uprzejmości, a nawet nie skonsumowali związku. 31 sierpnia 1814 uzyskali ewangelickie unieważnienie małżeństwa, a 12 stycznia 1816 katolickie. Teraz już całkiem uwolniła się od Wilhelma.
Brat księżniczki, następca tronu Ludwik próbował bez wiedzy ojca doprowadzić do jej powtórnego ożenku. Prowadził w tej sprawie rozmowy z owdowiałym bratem austriackiego cesarza Franciszka, wielkim księciem Toskanii Ferdynandem III. Karolina i cesarz też o tym wiedzieli. Zarówno Ferdynand jak i Franciszek chcieli poślubić Karolinę. Księżniczka zadecydowała, że poślubi cesarza, który był potrójnym wdowcem z siedmiorgiem dzieci. 29 października 1816 w Monachium odbył się ich ślub per procura. 10 listopada pobrali się osobiście w Wiedniu. Para nie miała dzieci. Bezdzietna i nie odgrywająca jakiejkolwiek roli w polityce Karolina Augusta poświęciła się działalności charytatywnej. Miała dobre relacje z dziećmi swej przyrodniej siostry Zofii. Gdy w 1835 owdowiała, przeprowadziła się do Salzburga, aby nie przeszkadzać Zofii. Przed uroczystościami ślubnymi Franciszka Józefa, chcąc obejrzeć prezenty ślubne, niechcący upuściła tiarę dla jego narzeczonej Elżbiety. Jako jedyna z nielicznych osób na habsburskim dworze zaprzyjaźniła się z Elżbietą.
Karolina Augusta przeżyła męża o niecałe 28 lat. Zmarła 9 lutego 1873 w Wiedniu.

Komentarze

Obserwatorzy