Córki króla Maksymiliana Józefa i Augusty Hessen-Darmstadt
Zanim Maksymilian Józef został królem Bawarii, był żonaty w pierwszym małżeństwie z księżniczką Augustą z Hesji-Darmstadt. Wśród ich pięcioro dzieci były trzy córki.
Księżniczka Augusta |
Augusta w Cameo Tiara |
Najstarsza księżniczka nazywała się Augusta Amalia Ludwika Georgia. Urodziła się 21 czerwca 1788 w Strasburgu. W momencie śmierci mamy miała sześć lat. Wyrosła na ładną dziewczynę i była popularna w ojczyźnie. Początkowo chciała wyjść za mąż za brata macochy, o dwa lata starszego badeńskiego księcia Karola. Tymczasem Napoleon wpadł na pomysł ożenienia z nią swego pasierba Eugeniusza. Księżniczka nie była zadowolona z tego faktu, podobnież jej ojciec i macocha. Musieli jednak wyrazić zgodę na ślub, którego datę wyznaczono na 14 stycznia 1806. Kilka dni przed ślubem Eugeniusz przyjechał do narzeczonej i od razu się w sobie zakochali. Wkrótce po ślubie zamieszkali we włoskim Mediolanie, byli wicekrólem i wicekrólową Włoch. Małżeństwo było szczęśliwe. W kwietniu 1814 po klęsce Napoleona i wobec narastających nastrojów antyfrancuskich Eugeniusz zrezygnował ze stanowiska. W maju para wraz z piątką dzieci Józefiną, Eugenią, Augustem, Amelią i nowonarodzoną Teodelindą wrócili na stałe do Bawarii. Tam Augusta i Eugeniusz zostali rodzicami jeszcze dwa razy - najpierw urodziła się Karolina, a potem Maksymilian. Niestety Karolina zmarła w wieku zaledwie dziesięciu dni.
Księżniczka Augusta brała udział w działalności charytatywnej. Gdy w 1824 zmarł jej mąż, przeszła załamanie. Do końca życia zalewała się łzami na każdą wzmiankę o nim. Zmarła 13 maja 1851 w Monachium.
Księżniczka Amalia |
Druga księżniczka urodziła się 9 października 1790 i nazywała się Amalia Maria Augusta. Jej życie trwało krótko, albowiem 24 stycznia 1794 zmarła na ospę.
Księżniczka Karolina |
Karolina jako cesarzowa |
Brat księżniczki, następca tronu Ludwik próbował bez wiedzy ojca doprowadzić do jej powtórnego ożenku. Prowadził w tej sprawie rozmowy z owdowiałym bratem austriackiego cesarza Franciszka, wielkim księciem Toskanii Ferdynandem III. Karolina i cesarz też o tym wiedzieli. Zarówno Ferdynand jak i Franciszek chcieli poślubić Karolinę. Księżniczka zadecydowała, że poślubi cesarza, który był potrójnym wdowcem z siedmiorgiem dzieci. 29 października 1816 w Monachium odbył się ich ślub per procura. 10 listopada pobrali się osobiście w Wiedniu. Para nie miała dzieci. Bezdzietna i nie odgrywająca jakiejkolwiek roli w polityce Karolina Augusta poświęciła się działalności charytatywnej. Miała dobre relacje z dziećmi swej przyrodniej siostry Zofii. Gdy w 1835 owdowiała, przeprowadziła się do Salzburga, aby nie przeszkadzać Zofii. Przed uroczystościami ślubnymi Franciszka Józefa, chcąc obejrzeć prezenty ślubne, niechcący upuściła tiarę dla jego narzeczonej Elżbiety. Jako jedyna z nielicznych osób na habsburskim dworze zaprzyjaźniła się z Elżbietą.
Karolina Augusta przeżyła męża o niecałe 28 lat. Zmarła 9 lutego 1873 w Wiedniu.
Komentarze
Prześlij komentarz